Contact
  • Grozs ir tukšs
Lejuplādēt

ACO jūlija ziņas 2017

2017. gada ACO Nordic jūlija ziņas

 

Mēneša tēma! Lietus ūdens novadīšanas sistēma, integrēta ceļa apmalē - ACO KerbDrain

Kerb Drain

Labdien!
Daudzviet Latvijā pēc stiprām lietavām, nākas piedzīvot neizbraucamas ielas un neizbrienamas ietves. Lai arī tiek vainota lietus intensitāte, novecojušās kanalizācijas un ūdens novadīšanas sistēmas, daļa problēmu rodas no tā, ka daudzviet uz ielu braucamajām daļām, stāvvietās un autobusu pieturās ūdens novadīšanu sistēmas neatrodas īstajās vietās un savu funkciju nepilda, jo ūdens līdz tām netiek, vai ūdens novadīšanas sistēmu nemaz nav.

Ceļa apmale un ūdens novadīšana viens vesels
Šoreiz vēlamies vērts uzmanību uz, mūsuprāt, nepamatoti maz izmantotu līnijveida ūdens novadīšanas risinājumu – bortakmeni, ar tajā integrētu ūdens novadīšanas sistēmu, kas spētu atrisināt lietavu radītos plūdus uz ceļu braucamās daļas un ietvēm, ja vien tiktu izvēlēta kā ūdens novadīšanas risinājums. Monolīta sistēma, kas veidota no polimērbetona, ir par 50% triecienizturīgāka kā parastā ceļa apmale, tās konstrukcija nodrošina lielāku drošību ekspluatācijā, jo nav iespējams noņemt restes, kas ir būtiski intensīvas satiksmes gadījumā, kā arī drošības faktors riteņbraucējiem un kājām gājēniem. Pateicoties polimērbetonam sistēma ir ne tikai izturīga pret dažāda veida ķimikālijām, sāli un salu, bet arī, no uzstādīšanas pozīcijām raugoties, samazina uzstādīšanas izmaksas, jo tā ir viegla, līdz ar ko ātrāk uzstādāma salīdzinājumā ar cita veida risinājumiem. Sistēmai ir plašas izvēles dažādas konfigurācijas elementi, kas ļauj veidot apļveida krustojumus, nepieciešamās nobrauktuves no trotuāriem, tajā pat laikā saglabājot lietus ūdens novadīšanas funkciju, kas nodrošina praktiski neierobežotu sistēmas pielietošanas iespēju dažādās pilsētvides vietās - sabiedriskā transporta pieturvietās, apļveida krustojumos, dzīvojamo māju pagalmos u.c.   Bortakmenī iestrādāta lietus ūdens novadīšanas sistēma var tikt integrēta brauktuves drenāžā krustojumos, turpinot līnijveida sistēmas, tādējādi nodrošinot nepārtrauktu ūdens novadīšanu, gan ielas brauktuves drenāžu, autostāvvietās kā alternatīva līnijveida drenāžai, savukārt, stāvvietās var tikt kombinēta ar līnijveida drenāžu, kuru uzstāda pa perimetru. Tāpat sistēma ir piemērota gadījumiem, kad brauktuves platums ierobežo parasto drenāžu; pie pārejām, lai samazinātu peļķes un ūdens šļakstīšanos. Šāds risinājums spēj nodrošināt ātru un tūlītēju ūdens novadīšanu no ceļu braucamās daļas, tajā pat laikā nekādi to neietekmējot.
 
Piemēri pasaulē
Lai arī Latvijā ir vien daži piemēri, kur sistēma izmantota, pasaulē, un jo īpaši Anglijā, tā tiek bieži izvēlēta kā lietus ūdens novadīšanas risinājums. Tā, piemēram, Notingemšīrā, Anglijā 2013. gadā paplašinot A453 šoseju, kā piemērotākais drenāžas risinājums tika izvēlēts bortakmens ar integrētu ūdens novadīšanas risinājumu, gandrīz 10,000 m garumā. Kā svarīgākie aspekti šādam risinājumam tika minēti – spēja ātri un efektīvi novadīt no ceļa ūdeni, salīdzinoši zemās uzstādīšanas izmaksas, kā arī drošības faktors ņemot vērā intensīvo satiksmi.
Savukārt, lai novadītu lietus ūdeņus no Oksfordšīras Banburijas skolai pieguļošās teritorijas, bortakmenī integrētā lietus ūdens novadīšanas sistēma tika izvēlēta pateicoties tās spējai ātri novadīt ūdeni, tādējādi mazinot plūdu riskus,  tā tika atslogota esošā  kanalizācijas sistēma, kā arī, šāds risinājums nodrošināja minimālu iejaukšanos jau esošajā vidē un vides objektu novietojumā. Arī Latvijā, Rīgā, kādā Maskavas ielas daudzdzīvokļu nama pagalmā 2016. gadā, pēc iedzīvotāju iniciatīvas, tika izvēlēta šāda veida sistēma - ACO KerbDrain, augstāk minēto iemeslu dēļ.
Gribētos cerēt, ka nākotnē Latvijā, novērtējot bortakmenī integrēto lietus ūdens novadīšanas sistēmu sniegtās priekšrocības,  pieaugs projektu skaits, kuros sistēmas tiks izmantotas, jo īpaši sabiedriskā transporta pieturvietās un apļveida krustojumos.

VAIRĀK PAR KERBDRAIN

ACO AKTUALITĀTE!

Balva

ACO Vācijā saņēmis divus "ibau" rīkotā konkursa "Stein im Brett - Award" apbalvojumus kategorijās - "Lietus ūdens novadīšanas tehnoloģijas" un "Dārza un ainavu risinājumi".
"Stein im Brett - Award" ir konkurss, kurā, balsojot, uzvarētājus nosaka būvniecības nozarē strādājošie. Konkurss ir īpašs ar to, ka pretendentus tajā izvēlas būvniecības nozarē strādājošie un paši dalībnieki par to, ka ir iekļauti pretendentu sarakstā, uzzina tikai pēc konkursa beigām. 
Šoreiz uzvarētājus, 26 kategorijās noteica 3,000 Vācijas būvniecības uzņēmumos strādājošie.

ACO PROJEKTOS!

ACO-ECO-JET-OD

Kamēr audzēkņi bauda vasaras brīvlaiku, vairākās Rīgas skolās un pirmskolas izglītības iestādēs norit remontdarbi. tai skaitā virtuvēs. Sešās galvaspilsētas mācību iestādēs jau uzstādīti ACO tauku atdalītāji - Lipumax PB un ECO JET OD! Darbi turpinās un ACO tauku atdalītāji tiks uzstādīti vēl citās mācību iestādēs. 

VAIRĀK PAR ACO TAUKU ATDALĪTĀJIEM