Contact
  • Grozs ir tukšs
Lejuplādēt

ACO februāra ziņas 2018


Mēneša tēma! Nerūsējošā tērauda risinājumi pārtikas ražotnēs

Sadala _pie _higienas

Sveicināti!
Feburāra mēneša jaunumos vēlamies vērst Jūsu uzmanību  nerūsējošā tērauda risinājumiem un to lomai pārtikas pārstrādes un ražošanas uzņēmumos, tāpēc piedāvājam izlasīt rakstu, kurš šomēnes publicēts žurnālā "Būvinženieris".


Nils Idžons
ACO Nordic projektu vadītājs

Nerūsējošais tērauds ir praktiski vienīgais materiāls, kurš pateicoties savām īpašībām (ķīmiskā, pret korozijas noturība, ekoloģiskums, iekšējās virsmas gludums, zemais termoizplešanās koeficients) spēj nodrošināt augstas higiēnas prasības. Tāpēc no nerūsējošā tērauda ražo sadales līnijas, tvertnes, galdus, izlietnes, kanālus, gūlijas un daudz ko citu, kas nepieciešams praktiski visos ar pārtikas ražošanu un pārstrādi saistītos procesos – uzglabāšana, ražošana, transportēšana u.c.
Pēdējā laikā pārtikas pārstrādes un ražošanas uzņēmumi aizvien vairāk sāk interesēties arī par nerūsējošā tērauda kanalizācijas cauruļvadu risinājumiem. Tas tiešā mērā saistīts ar augstāk minētajām nerūsējošā tērauda īpašībām. Cauruļu tīrīšanai no taukvielām un citiem netīrumiem tiek izmantoti mehāniski līdzekļi vai tās tiek tīrītas ar karstu tvaiku un šajos gadījumos nerūsējošā tērauda caurules ir praktiski vienīgais risinājums.


Kam jāpievērš uzmanība izvēloties nerūsējošā tērauda risinājumus
Pirmkārt, nerūsējošais tērauds iedalās vairākās klasēs atkarībā no piemaisījumiem tā saturā. Šis būtu viens no būtiskākajiem faktoriem, kuram jāpievērš uzmanība; zemākas klases nerūsējošais tērauds būs mazāk noturīgs pret ķīmiskām vielām un koroziju. Izplatītākās nerūsējošā tērauda markas, kuras tiek izmantotas pārtikas ražotnēs ir AISI304 un AISI316. Otrkārt, slodzes noturība, vietās kur tā nepieciešama,  piemēram, gūlijas , kanāli un to režģi. Lai lietošanas laikā nerastos problēmas, uzmanība jāpievērš ne tikai slodzes noturībai, ko norādījis ražotājs, bet arī kā slodzes noturība definēta. Vai ir atsauces uz LVS EN 1253 (punktveida gūlijām) un LVS EN 1433 (līnijveida kanāliem) pamatojoties uz kuriem slodze tiek testēta. Pretējā gadījumā tiek saņemts “kaķis maisā” un par defektiem atbildību neviens nenes. Tāpat uzmanību derētu pievērst tam, ar kādiem riteņiem transports pārvietojas telpās (skatīt tabulu), kur izmantoti ūdens novadīšanas risinājumi, jo slodzes izturība būtiski atšķiras - slodzes klases punktveida trapiem – H1.5, K3, L15, R50, M125, savukārt līnijveida trapiem – A15, B125, C250, D400, E600, F900.
Un treškārt, kā pēdējo, bet nozīmīgāko faktoru jāmin higiēna. Lai arī praktiski visi ražošanas uzņēmumu darbinieki par šo faktoru runā un cenšas ievērot higiēnas prasības un normas, realitātē situācija ir citāda. Apsekojot lielu daļu pārtikas ražotņu un virtuvju, joprojām redzami normām neatbilstoši un paštaisīti risinājumi. Grūti izprast iemeslu kāpēc tiek izvēlēti pašdarināti risinājumi ražošanas uzņēmumos, uzņēmumos – kur katra dīkstāves diena, kas saistīta ar remontdarbiem, nes tikai zaudējumus. Un tie noteikti nav salīdzināmi ar ietaupījumu, kurš iegūts būvniecības procesa laikā. Kā viens no iemesliem šādai situācijai droši vien ir neiedziļināšanās un sliktā izpratne par to, kādi procesi norisinās zem restes uz grīdas.


Higiēniski grīdas ūdens novadīšanas risinājumi
Kā saprast, vai izvēlētie grīdas ūdens novadīšanas risinājumi atbilst higiēnas normām? Pirmkārt, jāpievērš uzmanība kanāla, gūlijas sifona konstrukcijai, vai to ir iespējams  pilnībā iztīrīt, lai tajā nepaliktu ūdens ar netīrumiem un baktērijām! Konkrētā problēma parasti aktuāla un tiek konstatēta pašdarinātiem risinājumiem, jo sifons tiek veidots, lai maksimāli atvieglotu gūlijas ražošanu, bet ne tīrīšanas procesu.
Otrkārt, jāpārliecinās, vai nav nelīdzenumi un grūti iztīrāmi elementi? Parasti nekvalitatīvās metinājuma vietās iemājo gan baktērijas, gan krājas lielāki netīrumi. Pie šī punkta var minēt arī sarežģīti iztīrāmas 90 grādu stūru vietas. Jaunās paaudzes, higiēniskām gūlijām šie posmi tiek veidoti noapaļoti, kas maksimāli atvieglo tīrīšanas procesu.
Treškārt, vai ir iekšējais slīpums uz izvadu, lai pilnībā viss ūdens tiktu novadīts no gūlijas apakšas? Ja nav slīpuma, ne viss ūdens apjoms nonāks līdz izvadam, kas attiecīgi ietekmēs netīrumu krāšanos un veidosies labvēlīga vide, kur vairoties baktērijām.
Ceturtkārt, izvēloties grīdas ūdens novadīšanas risinājumus jāpievērš uzmanība to caurplūdei – cik l/s tas spēj novadīt. Ūdens apjomi dažādās vietās var krasi atšķirties – vienā telpā grīdas gūlija domāta tikai kā rezerves variants grīdu mazgāšanas reizēm, citā – liela ūdens apjoma novadīšanai. Tikai un vienīgi pasūtītājs zinās prasības, kādām jāatbilst grīdas ūdens novadīšanas risinājumiem katrā konkrētā telpā. Kopīgi, pasūtītājam ar speciālistiem, izanalizējot projektu, tiks rasti risinājumi kā optimizēt projektu gan funkcionālā, gan izmaksu ziņā.
Neapšaubāmi, higiēnas nodrošināšana ir viens no galvenajiem uzdevumiem pārtikas pārstrādes un ražošanas uzņēmumos, bet tajā pat laikā tas ir arī lielākais izaicinājums. Kā jau raksta gaitā minēts – lai izvēlētos atbilstošāko risinājumu ir jāņem vērā daudz un dažādi faktori. Pasūtītājam ar vislielāko atbildību ir jāizvērtē, kas paredzēts projektā, kas atbilst prasībām un, ko piedāvā būvnieks. Tāpat kā šaha spēlē, izvēloties risinājumus pārtikas ražotnei, ir jādomā vairāki soļi uz priekšu, jāizvērtē iespējamais finansiālais ietaupījums būvniecības procesā un, kādas sekas ietaupījums var radīt nākotnē.
 
 Hygiene First _official _14_print CMYK
 
 
ACO AKTUĀLI!
Seminari
 
Kā ierasts, pavasaris ir ACO semināru laiks. Aicinām visus interesentus uz mūsu semināriem:
22.02. Alūksnē, viesnīcas "Benevilla" telpās
6.03. Daugavpilī, viesnīcas "Latgola" telpās
15.03. Rīgā, viesnīcas "DaysHotel VEF" telpās

Semināra tēmas:
Jaunums! 1. ACO Stormbrixx SD - vēl efektīvāka un jaudīgāka infiltrācijas/akumulācijas sistēma
2. ACO Nerūsējošā tērauda risinājumi higiēniskai un drošai videi
3. ACO LightShaft - pagrabu aizsardzība no lietus ūdeņiem
4. ACO pretvārsti - pretplūsmas aizsardzība ēkām

Semināra programma:
plkst. 9.50 - 10.10 - ierašanās, rīta kafija
plkst. 10.10 - 12.00 - semināra pirmā daļa
plkst. 12.00 - 12.40 - kafijas pauze
plkst. 12.40 - 14.00 - semināra otrā daļa

Pieteikties semināriem iespējams rakstot uz e - pastu - karina.priede@aco-nordic.lv, norādot pilsētu, uz kuras semināru piesakaties!
ACO PROJEKTOS!
Okc
Pēc Ogres novada kultūras centra ieejas kāpņu pārbūves par lietus ūdens novadīšanu gādās ACO Multiline PP  līnijveida ūdens novadīšanas sistēma ar sudraba krāsas kompozītrežģi.
Kunststoffrost _Composit _silbergrau _eingebaut